Jak przeprowadzka wpływa na dziecko?

Przeprowadzka to prawdziwe wyzwanie pod wieloma względami. Przysparza sporo trudności dorosłym, na barkach których leży odpowiedzialność za załatwienie wszystkich spraw. Niemniej jednak w całym tym procesie nie można zapominać o dzieciach, które również przeżywają zmianę miejsca zamieszkania. W wielu przypadkach ta zmiana powoduje u nich utratę poczucia bezpieczeństwa. Nowe otoczenie może także wywoływać silny stres. W jaki sposób uczynić przeprowadzkę łatwiejszym doświadczeniem dla pociechy?

Zmiana miejsca zamieszkania – jakie uczucia mogą towarzyszyć dziecku?

Opuszczenie dotychczasowego domu i mieszkania jest czymś niezwykle trudnym dla malucha. Można powiedzieć, że cały jego dotychczasowy świat przewraca się do góry nogami. Jeśli dziecko nie zostało odpowiednio przygotowane do całego procesu mogą targać nim trudne emocje, a także towarzyszyć tęsknota i pustka. Pociecha często jest smutna lub rozdrażniona. Może unikać kontaktu z innymi osobami, stracić apetyt, mieć problemy ze snem lub sprzeciwiać się rodzicom.

Przeprowadzka a dzieci

Jak poruszyć z dzieckiem temat przeprowadzki?

Najważniejszą kwestią jest dobra komunikacja. Temat zmiany miejsca zamieszkania musi przewijać się w codziennych rozmowach. Konieczne jest też wytłumaczenie dlaczego trzeba się przeprowadzić. O nowym miejscu warto mówić w pozytywny sposób, tak aby optymistycznie nastawić malucha. Kolejną kwestią jest zapoznanie dziecka z nowym domem czy mieszkaniem jeszcze przed przeprowadzką. Rodzice powinni też włączyć pociechę w planowanie aranżacji wnętrza, a zwłaszcza nowego pokoju.

Udostępnij link i otrzymaj rabat 20 zł na nasze usługi

Udostępnij:


Nazwa Firmy: Nadija Sp. z o.o.
REGON: 380523255
NIP: 8971855932
KRS: 0000736357
Konto: 84 1160 2202 0000 0003 5592 1780